Radca Opole
Kancelaria świadczy usługi z zakresu: prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego, prawa rodzinnego i w sprawach nieletnich, zapewnia kompleksową obsługę prawną podmiotów gospodarczych jak i pełną obsługę w zakresie prowadzonych postępowań osób fizycznych.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu walki sądowej z bankiem w celu uwolnienia się od ciężkich produktu kredytowego jakim jest kredyt pseudofrankowy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.
Mówiąc w sposób najbardziej wybiurczy – istota zagadnienia ogniskuje się wokół sposobu ustalania wysokości kursu waluty przez bank, a właściwie braku precyzyjnego określenia w umowie zasad ustalania tej wysokości.
Warto tu zwrócić uwagę, że w ramach zdecydowanej większości stosowanych przez banki wzorców umów kredytów pseudofrankowych frank szwajcarski występował jedynie „na papierze”, albowiem w istocie postanowienia umowy kredytu nie przewidywały możliwości tak wypłaty jak i spłaty w walucie CHF, przymuszając kredytobiorcę do wyboru opcji wypłaty/spłaty kredytu w złotym.
W ramach tak skonstruowanego stosunku umownego absolutnie kluczowe znaczenie ma zatem zastosowany kurs wymiany franka szwajcarskiego do złotego – to od niego zależy przecież zarówno saldo kredytu, które kredytobiorca zobowiązany będzie spłacić jak i rzeczywista wartość każdej ustalonej przez kredytobiorcę miesięcznej raty kredytu.